8 praktických tipů, jak ušetřit finance i při studiu!

Studentský život není levný. Pokud si ho chcete užít, pravděpodobně nechcete svůj volný čas trávit po brigádách. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, jak i z malého studentského rozpočtu ušetřit nějakou tu korunu.

1.  Nekupujte si nové učebnice

Učebnice se mohou opravdu prodražit. Ještě před začátkem semestru si zjistěte, jestli dané učebnice vůbec potřebujete,zeptejte se lidí z vyšších ročníků. Opravdu se nevyplatí utrácet za něco, co ve výsledku nepoužijete.

2.  Hledejte slevy

Na internetu je mnoho portálu, které evidují slevy ve velkých potravinových řetězcích. Jakmile víte, že máte koupit něco dražšího, pořádně si to prostudujte na internetu. Řádově tak můžete měsíčně ušetřit pár stovek.

Tip: Pokud se snažíte spojit práci i studium, vaším největším problémem bude chybějící čas. Jistě vám proto poslouží možnost vypracování bakalářské práce na zakázku.

3.  Mějte ISIC

ISIC je studentskou kartou, s kterou získáte nárok na mnoho slev. Ať už se jedná o kulturní akce, dopravu, nebo jídlo.

4.  Zažádejte o ubytovací stipendium

Téměř každá vysoká škola poskytuje ubytovací stipendium.Rozhodně si o něj požádejte. Částky se liší škola od školy, ale i tak vám to může finančně pomoct.

5.  Evidujte si své náklady

Určete si, kolik peněz můžete za měsíc utratit a držte se toho. Samozřejmě nemůžete jen tak střelit od boku. Musíte vycházet z toho, kolik peněz dostáváte od rodičů a kolik si můžete dovolit utrácet ze svého.

6.  Získejte prospěchové stipendium

Na toto stipendium můžete dosáhnout, pokud se budete snažit a škola vás bude bavit. Rozhodně to není nic, čeho by se nedalo s trochou snahy dosáhnout.

7.  Kupujte staré verze učebnic

Všechny učebnice mají zpravidla několik vydání, které se obsahem moc neliší. Nemusíte mít nutně aktuální vydání, přesto dostanete stejné informace a ušetříte. Skvělou volbou může být i zapůjčení si učebnic v knihovně. Většinou učebnice stejně nepotřebujete během celého semestru, proto si dávejte pozor na to, aby pro vás byla učebnice v knihovně dostupná během zkouškového, zkuste si ji zarezervovat nebo poproste zaměstnance knihovny, aby vám ji odložili.

Tip:Ani na vypracování seminární práce nemusíte zůstat naprosto sami. Stejně jako stovky dalších studentů, si ji můžete nechat anonymně zpracovat profesionály v oboru.

8.  Tiskněte si podklady

Někdy se vám opravdu více vyplatí učebnici vytisknout, než ji kupovat. Případně ji můžete vlastnit jenv elektronické podobě a pdf formátu.