Bankovní hypotéky

S pojmem hypotéka se jistě nikdo z vás nesetkává poprvé. Přesto rozhodně nezaškodí, když si připomeneme, co to hypotéka je. Jde o účelový úvěr, to znamená, že jeho čerpání je vázáno na konkrétní účel a musí být bance doloženo, na co jste peníze použili. V případě hypotéky jde o financování bydlení. Naprostou svobodu ale máte v tom, zda chcete penězi financovat koupi, výstavbu, nebo třeba jenom rekonstrukci svého vysněného domu nebo bytu.

Hypotéky poskytují téměř všechny banky pohybující se na českém trhu, protože to pro ně tvoří významnou část příjmů. Hypotéku vám tedy mohou poskytnout takové banky jako třeba GE Money Bank, Česká Spořitelna, Komerční Banka, Raiffeisen Bank, nebo i některé z menších bank jako je třeba Fio banka či Air Bank.

Žádost o hypotéku, na co se připravit

Pokud žádáte o hypotéku, jde o poměrně složitý a zdlouhavý proces, při kterém se prověřuje vaše schopnost splácet, posuzují se vaše příjmy a výdaje a mnohé další rozhodující faktory. Také byste měli vědět, že v podstatě žádná banka vám nedá hypotéku na 100% kupní ceny nemovitosti, vždy musíte mít nějaké vlastní peníze. U většiny hypoték pak kupovaná či budovaná nemovitost slouží jako zástava, tudíž když přestanete platit, o svoje bydlení můžete velmi snadno přijít.

Banky nabízí na svých webových stránkách zajímavá porovnání, kalkulačky a reprezentativní příklady. Vždy jde ale pouze o čistě informativní charakter, v žádném případě o závaznou nabídku. Proto pokud máte o hypotéku skutečně zájem, obraťte se na konkrétní banku, aby připravila nabídku vám přímo na míru.