Bankovní vs nebankovní půjčky

Asi každý z nás se někdy dostane do tíživé finanční situace nebo se vyskytne v situaci, kdy si něco chce či potřebuje pořídit a nemůže tento výdaj pokrýt ze svých finančních prostředků. O tom, že jediným řešením je půjčka snad ani nemá cenu déle diskutovat. Pojďme si proto raději probrat, jaké jsou rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou.

Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Bankovní půjčky

Bankovní půjčku poskytuje banka, tedy instituce, která podléhá zákonným nařízením a předpisům, a která kromě půjčování peněz také spravuje vaše vlastní peníze. Mezi nejznámější banky působící na českém trhu patří Česká Spořitelna, Komerční banka nebo třeba GE Money Bank. V posledních letech se ale na trh dravě prokousávají malé moderní banky jako Fio, Equa Bank nebo třeba Air Bank. Všechny banky poskytují půjčky, je to tedy hlavně o tom najít takovou, která vám poskytne půjčku podle vašich potřeb. Nabídky se liší a tak zatímco některé banky poskytují pouze hypotéky, jiné vám nabídnou i běžný spotřebitelský úvěr. U bankovní půjčky platí, že dosáhnete vždy na lepší úrok, než u nebankovní společnosti. Ovšem pozor, schválení bankovní půjčky je poměrně zdlouhavý proces a ne každý má to štěstí, aby byl bankou posouzen jako dostatečně bonitní klient na to, aby mu mohl být úvěr poskytnut.

 Nebankovní půjčky

Na stranu druhou nebankovní půjčky jsou poskytovány nebankovními společnostmi, které se živí jen a pouze půjčováním peněz. Z toho plyne i fakt, že u těchto společností vždy narazíte na vyšší úrok. Má to ovšem i svoje výhody, protože půjčka u nebankovní společnosti bývá mnohem rychleji schválená než půjčka bankovní, a dosáhne na ní více lidí. Neznamená to ale, že by nebankovní společnosti půjčily úplně každému. I tyto společnosti si své potenciální klienty prověřují, aby si smluvně neuvázaly příliš rizikového klienta, který by následně půjčku nesplácel. U nebankovních společností máte na výběr z dlouhodobých půjček, které poskytují například společnosti Provident, Cofidis nebo HomeCredit, ale také z krátkodobých, takzvaných mikroúvěrů, které pro vás mají společnosti jako Japonská půjčka, Ferratum nebo třeba ViaSMS. U těch si půjčíte menší obnos na krátkou dobu, zpravidla na 30 dnů.