Co představuje revolvingový úvěr

V angličtině znamená revolving obnovování se. Revolvingový úvěr znamená krátkodobý úvěr s možným obnovováním. Tento úvěr má účelový charakter. Měl by fungovat jako rezerva a jiné zacházení s ním se nevyplatí. Banky mohou z revolvingového účtu nabízet nákupy na splátky či pořízení kreditní karty. Úrokové sazby bývají výrazně nižší než u kontokorentu.

Kreditní karta u revolvingového úvěru

S takovou kartou lze nakupovat a utracené částky se strhávají z disponibilního zůstatku (sjednán vámi v bance). V pevně daných termínech (1 měsíc, 3 měsíce nebo 6 měsíců) se potom úvěr splácí. Nutné je splatit utracenou částku plus neměnící se úrok. Splácení může probíhat i automaticky z účtu. Kreditní karta poskytuje uživateli možnosti nákupu na splátky, placení i výběr hotovosti. Výhodou tedy je to, že držitel karty má stálé rezervní finance.

Je pro mne revolving výhodný?

Tento úvěr je určen podnikatelům či právnickým osobám. Touto cestou se například řeší situace, kdy podnikatel či společnost potřebuje financovat fungování dříve, než jsou proplaceny faktury z jejich obchodních aktivit. Ideálním klientem je podnikatel, který má sice proměnlivý ale vždy kladný kapitál na osobním účtu.

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Jako každý finanční produkt na trhu i revolvingový úvěr má své výhody a nevýhody. Při pročítaní kladů a záporů je nejvíce patrné, zda je pro vás revolving vhodný. Pokud ano, nabízí ho celá řada institucí (například revolvingový úvěr cetelem). Nutné je však si uvědomit, že tento produkt není určen všem.

Výhody:

  • možnost opakování úvěru díky kartě a splácení ze svého kapitálu,
  • přesné informace o čerpání a úrocích,
  • čerpání lze provádět i v cizích měnách.

Nevýhody:

  • vysoké poplatky,
  • úrok z prodlení činí až 20%,
  • úvěrový rámec pohybující se okolo 30 000 Kč.

Více informací ze světa financí najdete v online magazínu Epeníze.