Dáme tam granitový dřez, že?

Musím se přiznat, že při výběru kuchyně mě nejprve nenapadlo řešit, jaký dřez tam dát, změnila to až zmínka o granitovém dřezu v kuchyňském studiu.

S manželem Petrem jsme dlouho tápali, jakou kuchyni zvolit do našeho nového domečku. Nevěděli jsme, jakou vybrat barevnost skříněk, jaké doplňky, spotřebiče. Neshodli jsme se ani na stylu kuchyně.

Zašli jsme proto pro inspiraci do Ikea. Tam mě uchvátila kuchyně v rustikálním stylu, už jsem zadávala do plánovače rozměry kuchyně, typ skříněk, keramický dřez i spotřebiče. Ale manžel se postavil rázně proti, a že rustikální prostě ne. Byla jsem na něho strašně naštvaná. Konečně se mi něco líbí a on to tak strhá. Ale nemohla jsem argumentovat tím, že v kuchyni trávím nejvíce času já a proto bude kuchyně po mém, protože to není pravda. Manžel rád a často vaří a miluje všechny ty moderní vychytávky do kuchyně jako elektrický mlýnek na pepř nebo teploměr na steaky, které nabízí například https://anill.cz/.

Přikláněl se spíš k moderní kuchyni. Je zase pravda, že mě moderně pojatá kuchyně nijak neurážela, viděla jsem jich pár u kamarádek a byly spokojené. Ale jak to pojmout? Jakou barvu skříněk, materiál pracovní desky, spotřebiče, dřez?

I když jsem pravidelně četla weby a diskuze o bydlení a díky tomu se s Petrem shodli na uspořádání skříněk, ohledně barevnosti jsem jasno pořád neměla. 

Začali jsme proto obcházet kuchyňská studia. A v jednom objevili kuchyni, do které jsme se oba s manželem zamilovali na první pohled. Bílé lesklé skříňky v kombinaci se dřevem a šedá pracovní deska i dřez. Za linkou byly na stěně krásné kachličky, i ty mě nadchly.

Oslovili jsme prodejní asistentku a nechali jsme si od ní zpracovat návrh kuchyně do U. Slečna nám začala klást dotazy typu: na jakou stranu se bude která skříňka otvírat a jak moc šedou chceme pracovní desku. Pak řekla něco, čemu jsem vůbec nerozuměla: „Dáme tam granitový dřez, že? Aby hezky ladil s tou pracovní deskou.“ 

Cože? Jaký že to dřez? V nabídce kuchyní i jejich ergonomii už jsem se trochu zorientovala, ale netušila jsem, že je třeba se nějak extra zaměřit i na dřez. Ve všech podnájmech jsme měli nerezový, tak jsem tak nějak automaticky čekala, že ho budeme mít i v nové kuchyni a nepátrala jsem po jiných možnostech.

Takže teď jsem vůbec netušila, která bije. Slečna už se ale hrnula nám ukázat, co tím granitovým myslí. A musím říct, že se mi líbil moc. I s tvarově, barevně a materiálově sladěnou baterií. Dřez jsme předběžně do nabídky odsouhlasili s tím, že si to ještě promyslíme. 

Doma jsem hned žhavila internet a zjišťovala, co to ten granitový dřez vlastně je a v čem je tak skvělý –  kromě toho, že moc hezky vypadá a ladí k pracovní desce – to už jsem věděla a líbilo se mi to.

Začetla jsem se do informací o granitu a musím říct, že mě to přesvědčilo – snadno se udržuje, odolává skvrnám i vysokým teplotám, je hygienický a odolný proti škrábancům. To zní hodně dobře. 

Mělo by vlastně jít o žulové kamenivo (80%), akrylátové pojivo (15%) a barevné pigmenty (5%) – ty určují výslednou barvu – my si vybrali barvu aluminium od společnosti Blanco, která krásně ladila s šedou pracovní deskou. Ale mají v nabídce i další krásné odstíny.

Ale pozor, granit musí být opravdu kvalitní, jinak můžete brzy splakat nad výdělkem, teda nad dřezem. Jak poznat kvalitní píší třeba tady.

Tak držte palce, ať klapne ta nádherná kuchyně a s ní i ten dřez. Ba ne, ten si koupím tak jako tak!