Hypotéka na družstevní byt

Poprvé ve svém? Mnoho mladých párů o tom přemýšlí, ať už mají děti či ne, vlastním bydlením se zabývají i lidé žijící single, kteří se chtějí osamostatnit. Protože našetřeno ještě není a rodiče nemohou příliš přispět, je tu řešení, které se nabízí úplně samo – hypoteční úvěr. Nízká úroková sazba, možnost okamžitého stěhování a několika let splácení určitého dluhu. Hypotéka má své výhody i nevýhody, ale pro vlastní bydlení často v moderní době neexistuje jiná varianta…

Hypotéka na družstevní byt dnes již není v bance žádný velký problém, jako ještě v nedávné minulosti. Když totiž nelze ručit nemovitým majetkem (družstevní byt totiž samozřejmě neznamená osobní vlastnictví bytu), nemusí se samozřejmě úvěr vůbec dojednat. Existují však samozřejmě výjimky.

Hypoteční úvěr je projektován třeba na dobu deseti let, za tu dobu dojde k převodu bytu do osobního vlastnictví. V takovém případě je možné ručit nemovitostí, kterou ještě nevlastníte. Možné je i zastavit jinou nemovitost, pokud například svolí rodiče, ale to je vždy jen a jen věc dohody. Maximální výše hypotéky je ovlivněna podle bonity klienta a hodnoty nemovitosti, jíž dáte do zástavy. S dřevěným srubem v horách proto asi příliš neuspějete.

Co vlastně bude ke sjednání hypotéky na družstevní byt potřeba? Nájemní smlouva družstevníka, vlastnický list k zastavované nemovitosti, kopie dvou průkazů totožnosti a samotná žádost o úvěr. Často jsou i vyžadovány přímé podklady zajišťující Vaši bonitu, snímek z katastrální mapy nebo znalecký odhad ceny bytu.

A na co si dát před koupí družstevního bytu pozor? Seznamte se nejprve důkladně se členy družstva a způsobem, jak to všechno funguje. Pokud byste chtěli jednou byt pronajímat, poslední slovo bude mít právě bytové družstvo a může klidně celý proces zablokovat. Důležité je také vědět, kolik činí příspěvek do fondu oprav.