Na co si dát pozor u půjček se zástavou

Občas se může stát, že potřebujete půjčit peníze. Ať už jde o jakýkoliv výdaj a téměř jakoukoliv částku, skoro vždy je vaše situace řešitelná. Dokonce i v případě, že nemáte dostatečný příjem na to, abyste dokázali zaručit schopnost splácet. Banky, nebankovní společnosti i soukromé osoby vám mohou půjčit, pokud jim můžete poskytnout nějakou zástavu. O co může jít? Nejčastěji se jedná o nemovitost, ve výjimečných případech lze ručit také movitým majetkem s dostatečně velkou hodnotou.

Při půjčování si se zástavou si musíte uvědomit jednu věc. V případě, že přestanete splácet a nebudete situaci uspokojivě řešit, na základě platné smlouvy o půjčce se zástavou pozbydete vlastnického práva k zastavené věci. Ať už se tedy jedná o váš dům, byt, pozemek nebo třeba auto, v okamžiku, kdy se věřiteli přestane líbit vaše platební morálka, o něj můžete okamžitě přijít.

Přitom půjčky se zástavou nejsou záležitostí pouze nebankovního sektoru. Nemovitostí se běžně ručí, například když máte hypotéku nebo chcete větší bankovní půjčku na jiné účely, takzvanou americkou hypotéku, případně i jiný úvěr většího rozsahu.

Vždy si dejte pozor na to, co podepisujete a nenechte se do ničeho natlačit. Vždy si pečlivě přečtěte smlouvu a podmínky zástavy a splácení. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se. Pokud se vám něco nezdá, požádejte o radu někoho, kdo má přehled a povědomí o právních záležitostech, nejlépe právníka. Jakmile totiž jednou smlouvu podepíšete, už se z ní lze jen velmi těžko vyvázat, zejména pokud narazíte na neseriózní společnost.

I z toho důvodu si vždy ověřte renomé společnosti z několika různých zdrojů. Čerpat nemusíte pouze z internetu, ačkoliv na něm naleznete spoustu informací. A v neposlední řadě si vždy velmi dobře rozmyslete, zda půjčku opravdu potřebujete a stojí vám za to ručit svým majetkem.