Nejdříve jsem jezdila do hotelů, pak jsem ale poznala AirBnB

Dneska bych se s vámi ráda podělila o zkušenosti se službou AirBnB. Tato stránka vlastně spojuje lidi, kteří vlastní nějakou nemovitost na zajímavém místě a ty, kteří rádi cestují a chtěli by se na to místo podívat. Využila jsem ji už několikrát a vždy jsem byla spokojená.

Poslední dobu se na internetu objevují články o AirBnB  poněkud často, ale kvůli dopadu na ekonomiku – v jednom článku píší, kolik peněz tím ČR získá, ve druhém jak na tom stát prodělává. Nedokážu to relevantně posoudit, protože nejsem žádný ekonom. Co ale vím je, že to na AirBnB vrhá špatné světlo a to si dle mého nezaslouží. Jeden takový článek zde.

Jak AirBnB funguje?

Do vyhledávače zadáte, kam chcete jet, kdy tam chcete jet a kolik lidí tam chce jet. Objeví se vám stránka, kde máte objekty seřazené podle toho, jak moc odpovídají vaším kritériím. Vy si jen vyberete, co se vám zamlouvá nejvíce – lokalita, objekt, hodnocení, cena atd. Následně si vyberete datum a online vše koupíte. Zaplatíte uváděnou cenu za objekt za noc (případně za osobu za noc) + část, kterou platíte službě AirBnB za zprostředkování + případné poplatky např. za úklid, které si stanovuje majitel objektu. A pak už jen stačí vyrazit.

Samozřejmě i vy můžete nabízet svůj byt, dům nebo chatu jiným lidem za poplatek. Buď stále, nebo když jste zrovna na delší dobu pryč.

Výhody

Výhodou může být určitě cena, ale také nemusí. Záleží na tom, kam vyrazíte a také s čím to srovnáváte. Například když cestuje jeden člověk a ještě low cost, tak se mu to moc nevyplatí. Když jste však velká rodina, často můžete ušetřit nemalé peníze.

Každopádně můžete bydlet v bytě s kuchyní a balkonem, v domě s bazénem nebo v domech atypických, mimo turistická centra nebo naopak přímo v nich. Tím chci říci, že si skutečně můžete vybrat přesně to své a pokud netrváte na co nejvíc low cost cestování, tak za dobrou cenu obvykle seženete nadprůměrný byt či pokoj.

Další výhodou je, že bydlíte u místních. Nasajete tak místní atmosféru, objevíte skvělá místa v okolí (která mohou běžným hotelovým turistům zůstat skryta) a možná dostanete i pozvání k večeři. A co vy víte, třeba si najdete kamarády na druhém konci světa. Také se však může stát, že se s majiteli třeba vůbec nesetkáte. Nebo si jen podáte ruku při předávání klíčů. 

Nemusíte se ubytovávat jen v běžných objektech. Co takhle si pronajmout celý opuštěný ostrov nebo třeba iglú. 

Tip: Chcete si také přivydělat krátkodobým pronajímáním své nemovitosti a poznat lidi ze všech koutů světa? Kupte si byt v zajímavé lokalitě přes ověřený realitní portál Eurobydlení a pusťte se do registrace na AirBnB.

Bezpečnost

Většina lidí je k takovýmto službám skeptická hlavně kvůli bezpečnosti. Tyto služby ale vlastně fungují na principu vzájemné důvěry. Každý hostitel dostává od minulých ,,zákazníků“ hodnocení, které je všem přístupné. Můžete si tedy vybrat někoho, kdo má několik pozitivních hodnocení (hostitel, ubytování) a riziko, že nebudete spokojeni nebo se vám dokonce něco stane, tak snížit na minimum. Můžete si také vybrat jako hostitele ženu nebo rodinu, když se tak budete cítit bezpečněji.

Rada do začátku

  • Řekněte vašemu hostiteli, že je to vaše první zkušenost a on vám určitě vše rád vysvětlí, abyste byli spokojeni oba dva. 
  • Až si budete zamlouvat pokoj, nezapomeňte o tom hostitele uvědomit  – proč a co tam plánujete dělat, apod. Může se totiž stát, že to nebude úplně ideální.
  • Domluvte si předem předání klíčů, abyste pak nemuseli nic řešit na místě a ve stresu.
  • Zjistěte si, jakým způsobem máte komunikovat s hostitelem po vašem příjezdu, obzvlášť pokud on bydlí někde jinde.

Více tipů zde.

Až doposud mám s AirBnB pouze dobré zkušenosti. Třeba když mi na pokoji chyběl fén, tak jsem to hostiteli jen tak mezi řečí řekla a druhý den už jsem ho měla k dispozici. Zkrátka si myslím, že stojí za to to vyzkoušet.