Než si vezmete půjčku, co je třeba zvážit

Pro takřka každého z nás někdy nastane situace, kdy je třeba půjčit si peníze. Rodina ale v mnoha případech nechá člověka na holičkách, o známých se dá říci někdy totéž. Potom je řešením půjčka v bance nebo u nebankovní společnosti – obě varianty mají své výhody i nevýhody. Na co se připravit, když si berete půjčku? A co je třeba dobře promyslet, přesně podle úsloví – dvakrát měř a jednou řež?

Tak za prvé – můžete si úvěr dovolit? Například, pokud chcete větší částku kvůli rekonstrukci bytu, je třeba si rozmyslet a rozpočítat, jak to bude se splácením úvěru (a to včetně úrokové sazby, která může dosahovat klidně i deseti procent). Totéž platí o půjčkách v desetitisícových hodnotách. Je však pravdou, že u mikroúvěrů (tj. půjček do pěti tisíc korun včetně) moc rozmýšlení třeba není.

Když si promyslíte, jakou částku potřebujete, je namístě přejít k další důležité otázce. Kolik peněz jste schopni měsíčně splácet, abyste se nedostali do dluhové pasti? Možná nebude od věci kontaktovat poskytovatele zcela nezávazně a o všem si pohovořit skrze pár emailů, případně svěřit se někomu z rodiny nebo okruhu přátel, komu důvěřujete a kdo především této problematice o něco více rozumí.

Porovnávejte, porovnávejte a ještě jednou porovnávejte. Nabídek je totiž na trhu skutečně přehršel a najít tu nejvýhodnější asi zabere určitý čas. Můžete se obrátit i na různé zprostředkovatele, existují totiž srovnávače, které nezávazně ukáží, jaká je zrovna situace na trhu a podle pár základních údajů Vám vyberou půjčku přesně na míru. Výše takzvaného RPSN (roční procentní sazby nákladů) není vždy rozhodující, je třeba brát v potaz více faktorů. Podmínky, za kterých je možné smlouvu ukončit, možnost předčasného splacení, případná změna výše splátek a tak dále – i to je důležité.