Oddlužení – jak to funguje

Do dluhů se dnes může dostat prakticky každý, začíná to u menších částek a než se jeden naděje, jsou čísla skoro astronomická. Se vším se však dá bojovat, byť jde o hodně ošemetnou situaci. Pomocnou ruku může pak podat takzvané oddlužení. Co to vlastně je? Pojďme si o tomto novém fenoménu poreferovat trochu blíže.

Oddlužení (nebo také osobní bankrot) je v tuzemských podmínkách poměrně horkou novinkou. Šance na nový start, pokud bude věřitel souhlasit s tím, že ze svých pohledávek dostane alespoň třicet procent. Tato „nabídka“ se nicméně týká jen fyzických osob, pro podnikatele zpravidla neplatí (dluhy z podnikání se v drtivé většině podle insolvenčního zákona do dlužné částky nezapočítávají).

Stačí dodržet základní podmínky a požádat o insolvenční návrh. Ten, pokud se na něm dohodnou obě strany, vytyčí pětileté období, během nějž nebude dlužníkovi hrozit exekuční řízení a existenční problémy, na stranu druhou ale bude muset vydělávat jen a pouze na splácení dluhu. Pokud se podaří umořit alespoň třetinu dluhů, zbytek pohledávek může být takzvaně „jednou pro vždy“ smazaný.

Mohlo by vás zajímat: Osobní bankrot

K podání žádosti o oddlužení samozřejmě musí být z čeho brát, takže stálý příjem je tu naprostou nutností a pochopitelně jej budete muset i prokázat výpisem z účtu či pracovní smlouvou se zaměstnavatelem. Návrh, který rozhodne o povolení k oddlužení, je třeba směřovat na krajský soud dle trvalého bydliště. A nemusíte jej podávat sami, moderně laděný zákon myslí i na případné společné oddlužení obou manželů, k čemuž vlastně postačí jediný formulář. Pokud soud rozhodne o tom, že návrh na insolvenci je v pořádku, dál už to bude chtít jen jedinou věc – a sice souhlas konkrétních věřitelů s návrhem. Samozřejmě je lepší získat alespoň třetinu peněz, než podstatně méně.