Přehled hypoték na českém trhu

Ačkoliv se český trh může jevit ve světovém měřítku jako malý, ve skutečnosti je dostatečně velký na to, aby zde velké množství bank i nebankovních společností mohlo nabízet hypoteční úvěry. Klientů se totiž vždycky najde dostatek. Jaké možnosti tedy máte a jaké typy hypotečních úvěrů existují?

Prvním typem je klasická hypotéka, která je určena na koupi nemovitosti. Je vám vypočtena měsíční splátka zahrnující úmor i úrok, zpravidla dáváte do zástavy nemovitost, kterou si kupujete, nebo jinou, pokud jí vlastníte. Dobu splácení si můžete nastavit podle svých finančních možností.

Dále je tu americká hypotéka, která je neúčelová. Jde o alternativu ke klasickým spotřebitelským úvěrům. V porovnání s nimi nabízí mnohem zajímavější a výhodnější úrok, ovšem je tu i větší rizikovost, protože za půjčku musíte ručit nemovitostí. Nemusíte ale bance prokazovat, na co jste peníze použili.

Existují také hypoteční úvěry s kreditní kartou, kdy jsou prostředky čerpány prostřednictvím zmíněné karty, na které je nastaven limit, do kterého nemusíte za půjčku ručit nemovitostí. U některých zejména nebankovních společností můžete také klidně dosáhnout na hypotéku bez doložení příjmů, která je ale vyvážená tím, že vám společnost půjčí na maximálně 60% pořizované nemovitosti a v praxi si musíte sjednat například pojištění splácení či jiný podobný vázaný produkt.

Pro mladé lidi je pak určena takzvaná novomanželská hypotéka, kterou nabízí některé banky pro mladé lidi, zpravidla do 36 let (liší se, u každé banky je to jinak) a u které je v prvních letech výrazně zvýhodněné splácení, takže je pro mladé, kteří teprve budují svoje zázemí výhodnější.

Hypotéku si můžete vzít jak u banky, tak u nebankovní společnosti. Obojího je na českém trhu dostatek, možná snad i přebytek, a vzájemně se předhánějí v tom, kdo nabídne výhodnější podmínky. Proto nevsaďte hned na první nabídku a srovnávejte, kde to pro vás bude opravdu nejvýhodnější.