Půjčky bez registru – na co si dát pozor?

Půjčky bez registru jsou oblíbeným řešením složité finanční situace pro všechny dlužníky, kterým by běžná banka nebo i nebankovní společnost peníze nepůjčila. Že dlužíte, ještě neznamená, že jste úplně v koncích a neexistuje pro vás vhodná alternativa. U tohoto typu půjček se ale musíte dát pozor na několik důležitých věcí.

Do jakých registrů se nahlíží

Tak za prvé musíte vědět, jaké registry se myslí, když společnost inzeruje, že nenahlíží do registrů. Ty jsou totiž dvojího typu, bankovní a nebankovní. Zatímco ty bankovní zaznamenávají pouze pohledávky, které máte vůči bankám, nebankovní registry zaznamenávají vše, od dluhů za půjčky pro nebankovní společnosti až po nezaplacené faktury za telefon a další výdaje. Pokud společnost nekontroluje vůbec žádné registry, máte vyhráno.

Druhou věcí, která vás stoprocentně musí zajímat je, jakou částku a za jaký úrok vám kdo bude ochoten půjčit. Nezapomínejte, že nenahlédnutím do registrů nebankovní společnost poměrně dost riskuje. Pokud by totiž narazila na notorického neplatiče, mohlo by to pro ní znamenat obrovské riziko, že se peníze nevrátí ani zčásti. Proto vždy očekávejte, že u půjček bez registru vám bude povolena spíše nižší částka s vyšším úrokem. Na stranu druhou, pokud jí splatíte včas a osvědčíte se, můžete si při příští půjčce půjčit více peněz.

Rozhodně ale pamatujte na jednu věc. Pokud už si berete půjčku, ujistěte se napřed, že budete mít na to, abyste jí mohli splácet. Pokud byste totiž splácet nemohli, vystavujete se riziku, že bude pohledávka předána inkasní agentuře k vymáhání nebo rovnou nebankovní společnost podá návrh na exekuci. A to nikdy není příjemné, proto mějte vždy jistotu, že si můžete dovolit si půjčku vzít.

Vždy si také ohlídejte, v jakém termínu a jakým způsobem musíte půjčku splatit. Pokud platíte bezhotovostně, tedy na účet, dbejte zvýšené opatrnosti při zadávání příkazu k úhradě, aby peníze omylem neodešly jinam. Vyhnete se tak mnohým nepříjemnostem.