Refinancování a konsolidaci půjček i úvěrů zvládnete lehkým krokem

Máte půjčku či úvěr a nejste s nimi úplně spokojení? Finanční závazky z vás nesejmeme, ale nabízíme několik rad, které lze s vysokou pravděpodobností úspěchu následovat. Vždy lze dosáhnout výhodnějších podmínek. Potřeba je však vědět, jak na to.

Půjčka či úvěr ve světle optimálních podmínek

V případě, že jste si vzali půjčku či úvěr a nejste s nimi aktuálně spokojeni, není nutné zoufat. Vždy je možné provést změnu. Prvním krokem však musí být důsledné vyhledání všech dostupných informací – a to jak k vašemu aktuálnímu finančnímu produktu, tak i k produktům alternativním. Buď můžete hledat sami, nebo se obraťte na finančního poradce, jehož rozhled v této oblasti je přirozeně širší.

Důležitým zdrojem informací jsou pak reference vašich příbuzných, přátel a známých, které vás mohou nasměrovat k možnosti, jaká by vás samotné pravděpodobně nenapadla. Všechna získaná kladná doporučení i odrazující reakce berte důkladně v potaz. Rozhodněte se následně sami za sebe – avšak až poté, co budete znát maximum informací o všech možnostech a jejich alternativách.

Převedení k jiné bance nemusí být problém

Najdete-li ideální alternativu, nebojte se ji ihned realizovat. Převeďte tedy svou půjčku či úvěr k jiné bankovní instituci, která vám nabízí výhodnější podmínky. Výhodou je, že tuto změnu můžete opět znovu zopakovat, najdete-li později novou a atraktivnější nabídku.

Ze záplavy institucí, ke kterým můžete půjčku či úvěr převést, se například vyplatí uvažovat i o některých nízkonákladových bank, které nabízí garanci výhodnější půjčky, než kterou nabízí ostatní banky. Umožňuji také snížení RPSN, tj. roční procentní sazby nákladů.

Velkým plusem je, že stejně jako většina dalších finančních institucí, v případě vašeho rozhodnutí o změně a převedení finančního prfoduktu k nim pak zařídí (na základě vaší plné moci) maximum administrativních záležitostí. Nemusíte se tak bát časové zátěže ani nutnosti absolvovat opakované pochůzky na pobočky. Vše půjde jako na drátkách i bez vaší vynaložené energie.

Kouzelné slovo konsolidace

Konsolidace půjček a úvěrů není v současnosti dosud plně využívána, i když se jeví jako velmi praktický krok v mnoha ohledech. Navíc ji lze uskutečnit velice snadno, neboť většina institucí ji sama nabízí.

Optimálně zvolenou konsolidací lze dosáhnout nemalých výhod. Sloučí-li se totiž finanční produkty dohromady, odpadne platba mnoha paralelních poplatků, které doposud musely být hrazeny několika různým poskytovatelům. Sníží se i úroková míra, stejně tak lze ušetřit i na výši RPSN, tj. roční procentní sazby nákladů.

Sloučit tak lze nejen půjčky a úvěry, ale i povolená přečerpání, tj. kontokorenty, kreditní karty, leasingové platby, splátkové prodeje a účelové i neúčelové půjčky, a to zajištěné i nezajištěné.

Můžete si rovněž optimálně upravit i dobu splácení vašich finančních závazků, tj. zkrátit ji či prodloužit, upravit výši měsíčních splátek, přenastavit datum jejich pravidelné platby apod. Konsolidací lze docílit nejen snížení poplatků, ale i větší flexibility v plnění vašich požadavků i možností. Navíc jsou finanční instituce v dnešní konkurenční době často vstřícnější, než lze původně předpokládat a mnohé parametry se dají po jednání ještě více zvýhodnit.

Vlastní aktivita se vyplácí

Pohádka o Popelce, jež trpělivě čeká na svého prince, než ji objeví, je sice krásná, ale realita je bohužel značně odlišná. Iniciativa musí vycházet vždy z vaší strany. Nicméně uděláte-li první krok a oslovíte finančního poradce, začnete si sami zjišťovat dostupné možnosti či se přímo vypravíte do konkurenční banky, začnou se věci samy dávat do pohybu – a to ve váš prospěch. Zjistíte, že existuje mnohem více alternativ, než jaké se prvotně vykreslily, což je pozitivním výsledkem tlaku konkurenčního prostředí na poskytovatele finančních produktů.

Navíc, vezmete-li sami svůj finanční osud do svých rukou, budete se výsledně cítit i o dost lépe, neboť si budete vědomi, že pracujete na své budoucnosti. Při té příležitosti se i více seznámíte s pravidly fungujícími na finančním trhu, což budete moci zúročit kdykoliv později. V neposlední řadě můžete sami dobře poradit lidem, kteří se na vás obrátí o radu a to se také počítá.