Základní pravidla, která byste měli znát před tím, než si sjednáte úvěr

Úvěr je dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud jste se rozhodli, že si půjčíte menší či větší obnos peněz, počínejte si uvážlivě a řiďte se následujícími doporučeními. Prozradíme vám, jak se zorientovat v nabídkách a vybrat kvalitní, bezpečný a výhodný produkt.

Nejednejte zbrkle a nenechte se zlákat první nabídkou

Do vaší schránky dorazil e-mail s akční nabídkou, případně vám někdo hodil do poštovní schránky leták informující o možnosti atraktivní půjčky. Jakkoliv se vám nabídka jeví jako bezkonkurenční, vězte, že na 99,9 % narazíte na ještě výhodnější úvěry. Rozhoďte sítě a porovnejte co nejvíce nabídek od různých poskytovatelů. Pravděpodobnost, že první nabídka bude nejvýhodnější, je velmi malá.

Přistupujte k půjčce tak, jako byste vybírali zboží

Když si chcete koupit mobilní telefon, máte na něj množství požadavků. Jinými slovy – nevyhovuje vám každý model a nespokojíte se s zařízením, které nemá požadované funkce a vlastnosti. Podobně byste měli přistupovat i k půjčce.

Nabídky lze porovnat různými způsoby. Můžete obejít banky a nebankovní instituce, případně se po vhodném úvěru poohlédnout na některém z internetových srovnávačů. Například na www.pujckyhned.cz, kde najdete bankovní i nebankovní půjčky. K výhodám tohoto srovnávače patří detailní popisy produktů a přehledný výpis základních informací, který umožňuje rychlé srovnání dvou podobných půjček. V podstatě jde o nejpřehlednější a nejkomplexnější portál svého druhu na českém internetu.

Úroky jsou důležité, ale důležitější je RPSN

Mnohé banky i nebankovní instituce lákají na nízké úroky. Ještě důležitější je ale hodnota RPSN (roční procentuální sazba nákladů). U solidních nabídek by se hodnota měla pohybovat mezi 10 – 20 %.

Při výběru půjčky hraje roli několik podstatných ukazatelů – výše a počet splátek, výše úroků, celková splatná částka… Nicméně u účelových a neúčelových spotřebitelských úvěrů je stěžejním ukazatelem právě RPSN. Oproti hypotékám jsou úroky pouze orientační. RPSN zahrnuje veškeré poplatky, které poskytovateli zaplatíte – včetně počátečních nákladů za zpracování žádosti, poplatků za vedení účtu, pojištění atd.

Podle RPSN poznáte, jestli je úvěr drahý a kolik za půjčku ve finále zaplatíte. Na druhou stranu je mírně zavádějící u tzv. mikropůjček. Prakticky každá rychlá půjčka před výplatou má velmi vysoké RPSN, což je dáno specifickými parametry tohoto segmentu půjček.

A co dál?

V rámci hledání nejlepšího úvěru nezapomeňte na důkladnou kontrolu smluvních podmínek. Zajímejte se o předčasné splacení úvěru a výši penále za nedodržení splátkového kalendáře. Budete-li mít pocit, že ve smlouvě o poskytnutí úvěru něco chybí, obraťte se na ČOI nebo na ČNB.

Pokud dojdete k závěru, že vám podmínky nevyhovují, můžete od smlouvy do 14 dní od jejího uzavření odstoupit.